„Ти защо още се търкаляш?“ — изпука Георги на прага, нетърпелив и раздразнен, докато Мария трепереше с температура пред големия семеен юбилей

Тъжно и несправедливо, че тялото предаде точно сега.
Истории

— Всичко е наред.

— Не, не е наред. Ти просто си привикнала така.

Мария тогава не успя да измисли отговор. Напоследък все по-често се улавяше, че дори не може да назове собствените си чувства — сякаш години наред беше живяла на автопилот: да сготви, да изчисти, да изкара пари, да премълчи, да замаже напрежението. И едва сега, някъде дълбоко в нея, бавно се надигаше нещо чуждо и непознато — тиха, упорита ярост.

В петък вечерта Мария излезе до магазина. Снегът пред блока вече се беше превърнал в мръсна сива киша, а вятърът влачеше по асфалта накъсани рекламни брошури. Тя вървеше бавно към входа, натоварена с торби, когато една от тях внезапно се скъса. Портокалите се изсипаха и се затъркаляха по мокрия сняг.

— Внимателно.

Мъжкият глас прозвуча съвсем наблизо. Мария вдигна очи и видя съседа от долния етаж — Кирил. Висок, с тъмно яке и с онова спокойно изражение, което винаги ѝ беше правило впечатление. Познаваха се само колкото да си казват учтиво „добър ден“ във входа. Той веднага се наведе, събра изплъзналите се плодове и ѝ помогна да прибере покупките.

— Благодаря — промълви тя неловко.

— Няма за какво. Торбата ви съвсем се е раздрала.

Влязоха заедно във входа. Без да пита повече, Кирил взе най-тежкия плик.

— Не, няма нужда, аз ще…

— Ще го кача. Не се притеснявайте.

В асансьора Мария изведнъж усети колко е изтощена. Не само от торбите. От всичко. От вечната фраза „ще се справя сама“, от това да носи, да търпи, да не моли, да не очаква. Дори такава обикновена помощ вече ѝ изглеждаше почти странна, сякаш не беше предназначена за нея. Когато асансьорът стигна до нейния етаж, се разтресе леко и спря.

— Много сте бледа — каза Кирил спокойно. — Добре ли сте?

Този прост въпрос я засегна неочаквано силно. У дома отдавна никой не я питаше така — не от досада, не формално, не с раздразнение, а истински.

— Май съм настинала — отвърна тихо Мария.

Кирил я погледна внимателно, сякаш се колебаеше дали да добави още нещо. После все пак произнесе друго:

— Вие непрекъснато изглеждате така, сякаш се извинявате, че изобщо ви има.

Мария застина. Той не го каза със съжаление, нито с драматичност. Просто го изрече като наблюдение. И точно затова думите я удариха толкова болезнено.

Когато влезе вкъщи, телевизорът отново гърмеше. Георги лежеше на дивана с телефон в ръка.

— Най-после — подхвърли той, без дори да я погледне. — Помислих, че си се заприказвала някъде с приятелките си.

Мария мълчаливо започна да вади продуктите.

— Между другото, майка ми звъня — продължи Георги. — Пита защо не ѝ вдигаш.

— Не ми се говори.

— Ще ти се наложи. Държиш се като дете.

Точно тогава от стаята си излезе Илиана.

— Според мен тук не мама се държи като дете.

Георги рязко се надигна на дивана.

— Пак ли започваш?

Илиана го гледаше право в очите. За пръв път в погледа ѝ нямаше обичайното тийнейджърско предизвикателство. Имаше умора.

— Знаеш ли, тате… — каза тя бавно. — Понякога си мисля, че никога няма да се омъжа.

— И защо пък?

Тя замълча за секунда.

— Защото ме е страх, че всички мъже с времето стават като теб.

В стаята настъпи такава тишина, че Мария чу как в кухнята капе вода от недобре затворения кран. Георги пребледня. Илиана се обърна и съвсем спокойно се прибра в стаята си, оставяйки след себе си мълчание, по-страшно от всякакъв вик.

След думите на Илиана в апартамента сякаш нещо окончателно се пропука. Георги не ѝ отговори. Само остана да седи на дивана с лице на човек, когото са ударили пред свидетели, а после стана и излезе да пуши на балкона, като тръшна вратата след себе си. Мария дълго стоя насред кухнята с кутия мляко в ръце и усещаше странна смесица от тревога и облекчение. Илиана беше произнесла на глас онова, което години наред висеше във въздуха, но Мария си беше забранявала да забелязва.

На следващия ден Георги стана още по-студен. Вече почти не говореше с нея. Излизаше рано, прибираше се късно, демонстративно се хранеше отделно. Понякога на Мария ѝ се струваше, че до нея живее напълно чужд човек, попаднал случайно в дома ѝ. Макар че, ако трябваше да бъде честна със себе си, все по-често се питаше: кога изобщо той беше успял да стане неин човек?

В събота Мария отиде при майка си. Виждаха се рядко, най-вече по празници, а отношенията им винаги бяха някак предпазливи, сякаш и двете се страхуваха да не кажат нещо излишно. Майка ѝ не отвори веднага. Беше остаряла, облечена в стар сив жилет, с уморени очи. Прегърна дъщеря си мълчаливо, а после веднага се намръщи.

— Изглеждаш зле.

— Благодаря, мамо — усмихна се Мария безрадостно.

В кухнята миришеше на сушени ябълки и лекарства. Всичко беше както някога: дантелената покривка, старият чайник, часовникът със силното тиктакане. Само че преди Мария усещаше тук уют, а сега я притисна някаква тежка тъга. Майка ѝ дълго не каза нищо, докато наливаше чай. После изведнъж попита:

— С Георги имате проблеми, нали?

Мария сведе очи.

— А кога не сме имали?

Майка ѝ застина с чашата в ръка и неочаквано тихо каза:

— Аз тогава те разубеждавах.

Мария бавно вдигна глава.

— Какво?

— Преди сватбата. Не помниш ли?

Помнеше. Смътно, но помнеше. Откъслечни разговори, тревожното лице на майка ѝ, думите: „Не бързай“, „Погледни го по-внимателно“. Но тогава Мария беше влюбена, упорита и убедена, че всички са против тяхното щастие.

— Ти никога не ми каза нищо направо.

— Защото нямаше смисъл да ти се говори. Ти вече беше решила всичко.

Майка ѝ тежко седна срещу нея.

— Той не ми хареса още отначало. Беше груб, рязък. Спомняш ли си как се държа с сервитьорката, когато се запознавахме? А ти веднага започна да го оправдаваш.

Мария усети неприятен студ отвътре. Да, оправдаваше го. Винаги го правеше.

— А баща ти тогава каза: „Важното е мъжът да е надежден.“ Има работа, не пие, обещава жилище. Това стигаше.

Майка ѝ се усмихна горчиво.

— При нас е така… Ако един мъж не лежи пиян под оградата, значи вече е добър.

Мария мълчеше. В паметта ѝ започнаха да изплуват неща, които преди сякаш нарочно беше избутвала встрани: как Георги още преди сватбата можеше да избухне за дреболия; как се обиждаше, ако нещо не ставаше по неговия начин; как веднъж хвърли чаша в стената, защото тя беше закъсняла след работа. Тогава ѝ се струваше, че е характер. После — че е умора. По-късно — че е криза. Цял живот намираше обяснения.

— Мамо… — произнесе Мария едва чуто. — Защо тогава не ме спря?

Майка ѝ дълго гледа през прозореца.

— Защото и мен никой не ме спря.

В това изречение имаше толкова стара болка, че на Мария ѝ се сви гърлото.

Тръгна си привечер. Снегът падаше бавно под жълтите улични лампи, хората бързаха с пликове в ръце, от някаква кола се чуваше приглушена музика — обикновен зимен град, обикновен живот. Само вътре в нея всичко се преобръщаше. Когато се прибра, Георги още го нямаше. Илиана седеше в кухнята с лаптопа си.

— При баба ли беше? — попита тя.

— Да.

Дъщеря ѝ я огледа внимателно.

— Плакала си.

— Малко.

Илиана затвори лаптопа.

— Мамо… защо преди никога не му казваше нищо?

Мария уморено седна срещу нея.

— Не знам.

Но това не беше истина. Знаеше. Страхуваше се. От скандали, от осъждане, от самота, от развод, от това „семейството да не се разпадне“. А още повече — от мисълта, че всички наоколо ще кажат: сама си е виновна. Илиана мълчаливо въртеше лъжичката в чашата си.

— Аз преди мислех, че във всички семейства е така.

Тези думи я удариха най-силно. Мария изведнъж си представи съвсем ясно: още малко и дъщеря ѝ наистина щеше да повярва, че такъв живот е нормален.

Късно вечерта Георги се прибра. Миришеше на студ и цигари, а настроението му беше необичайно приповдигнато — дори прекалено. Влезе в кухнята, отвори хладилника и извади салам.

— Днес срещнах Пламен — каза уж между другото. — Помниш го, нали? Онзи, с когото отваряхме сервиза.

Мария се напрегна. Същият сервиз, заради който някога беше продала вилата на баба си.

— И?

Георги изсумтя.

— Нищо особено. Припомняхме си как тогава всичко се срина.

— Срина? — Мария бавно вдигна очи към него.

Той явно разбра, че се е изпуснал, но веднага махна раздразнено с ръка.

— Е, бизнесът не потръгна. Какво има да се ровим сега?

— Ти ми каза, че партньорът ви ви е измамил.

— И това го имаше.

— Георги… — гласът ѝ стана тих. — Ти тогава твърдеше, че почти сте успели.

Той рязко затръшна вратата на хладилника.

— А какво трябваше да ти кажа? Че сме затънали в дългове ли?

Мария го гледаше и усещаше как отвътре се изпразва. Спомни си онази вила — старото дървено къщиче с люляците до оградата, последното останало от баба ѝ. Спомни си колко трудно беше да се съгласи на продажбата и как Георги я убеждаваше: „Това е нашето бъдеще. После ще купим нещо още по-хубаво.“ Нищо не купиха.

— Чакай… — каза тя бавно. — Значи през всичките тези години…

— Господи, само не започвай. Всичко си беше нормално.

— Нормално? — за пръв път от много време Мария повиши глас. — Аз продадох вилата заради твоя бизнес!

— И сега какво? Цял живот ли ще ми го натякваш?

— Ти си ме лъгал.

Георги се усмихна зло.

— А къде щеше да отидеш? Такива като теб не си тръгват.

Каза го спокойно, уверено, без дори да се замисли, сякаш произнасяше отдавна известна истина. И точно в този миг Мария разбра: той никога не се беше страхувал, че може да я изгуби. Беше сигурен, че тя ще понесе всичко, ще намери оправдание, ще преглътне. Както винаги. Само че за пръв път от двайсет години в нея не беше останало никакво желание да го оправдава.

След разговора за вилата Мария почти не мигна цялата нощ. Лежеше до Георги, слушаше тежкото му дишане и се взираше в тъмното. В главата ѝ се въртяха откъси от спомени, стари фрази, сцени, които някога ѝ се бяха стрували дребни: как той се подиграваше на мечтата ѝ да отвори малка сладкарница — „по-малко се занимавай с глупости“; как се сърдеше, когато се забавеше при приятелки; как повтаряше, че „жената трябва да си е у дома“. Как тя самата постепенно беше започнала да изчезва от собствения си живот и дори не го беше забелязала. Най-страшното беше, че никой не я беше държал насила. Години наред сама се беше съгласявала да бъде човекът, който е длъжен на всички. Призори Мария вече знаеше, че повече не може да се преструва, че всичко е наред. Само че какво да направи оттук нататък — все още не знаеше.

Няколко дни по-късно Светлана Иванова неочаквано обяви, че в неделя пак събира всички на семеен обяд.

— Просто ще седнем спокойно — каза тя по телефона с тон, сякаш именно Мария беше причината за всички последни конфликти. — Стига вече с тези обиди.

Мария изобщо не искаше да ходи, но Георги веднага отсече:

— Не прави циркове. Ще седнем като нормални хора.

Тя се съгласи по-скоро по навик.

Животопис